An pregătitor de limba germană

Cine nu știe deloc limba germană sau a învățat câteva cuvinte, la școală, dar ar dori să ajungă să lucreze într-o firmă germană, austriacă sau elvețiană, se poate înscrie la Anul Pregătitor oferit de FILS. Totalul de 500 de ore de limba germană este repartizat într-un program de 20 de ore săptămânal, finanțat integral de UPB.

Se începe de la alfabet și pronunție, se studiază gramatică, limbaj conversațional, dar și termenii de specialitate din domeniul economic, matematic și tehnic, care vă vor fi utili, ulterior, la licență și la masterat. Metoda este una interactivă, fără plictiseală și toceală.

După finalizarea anului pregătitor de limba germană, în luna mai, se susține un test de tip admis/respins.

Odată promovat anul pregătitor de limba germană studenții sunt automat înscriși la una dintre specializările Filierei Germane a FILS:

• Inginerie Economică în Domeniul Mecanic
  • Inginerie Economică în Domeniul Electric, Electrotehnic și Energetic
  • Electronică Aplicată.

Oportunități

Burse de contact, Interviuri, Workshop-uri, stagii de practică

Studii finanțate

Anul pregătitor de limba germană este finanțat integral de UPB

Limba germană

Limba germană este învățată de la profesioniști printr-un concept modern

Oportunități de angajare

Persoane de contact

Cristian Mustață, cristian.mustata@upb.ro,  0724445970 (incl. Whatsapp)

Laura Trifan, laura.trifan@upb.ro, 0728875560 (incl. Whatsapp)

Detalii suplimentare care să completeze descrierea găsiți aici.