Concursul interdisciplinar de afișe stiințifice “Provocări și soluții ale inteligenței artificiale aplicate”

Organizat de facultatea noastră în colaborare cu Direcția de Relații Internaționale a Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București și cu sprijinul Agenției Universitare a Francofoniei din Europa Centrală și Orientală (AUF-ECO) cu ocazia aniversării a 30 de ani, concursul a avut ca scop încurajarea creativității și inovației în rândul studenților din instituțiile membre AUF-ECO. Acesta a oferit oportunitatea de a prezenta soluții inovatoare și de a discuta provocările întâmpinate în domeniul inteligenței artificiale aplicate. Participanții au fost provocați să își demonstreze cunoștințele și abilitățile într-un format vizual captivant, prin crearea unor postere științifice.

Cele mai bune postere au fost calificate în finală, expuse în rectoratul POLITEHNICII București timp de o săptămână și au putut fi votate pentru premiul de popularitate. Le puteți vedea online și aici: https://shorturl.at/DzOVu.

Ceremonia de premiere a avut loc în prezența oficialilor POLITEHNICA București: domnul rector Mihnea Costoiu, doamna decan a facultății Maria-Iuliana Dascălu, domnul rector al AUF Slim Khalbous, domnul director regional al AUF-ECO Mohamed Ketata, domnul director al RéFIA Alain Kiyindou, precum și alți reprezentanți ai rețelei.

Câștigători:

🥇 Locul I: Abdelmounim Boutahar – „Défis et solutions de l’intelligence artificielle appliquée”, Universitatea Tehnică de Construcții București

🥈 Locul II: Ana Lascu – „Scholarly”, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București

🥉 Locul III: Claudiu Tirisi – „Apprentissage des paramètres via l’algorithme d’estimation-maximisation”, Universitatea Politehnica Timișoara

🏆 Premiul de popularitate: Silvia Gheorghe – „Amélioration de communication avec l’aide des histoires”, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București

Mulțumiri speciale profesorilor și comunității facultății noastre pentru participarea activă și sprijinul oferit pe parcursul întregului eveniment. De asemenea, felicităm toți participanții pentru originalitate și munca investită în crearea posterelor, contribuind astfel la succesul acestui concurs.