EMPATEHNICO – ATELIER DE DESIGN TEHNIC ȘI EMPATIC

Studenții Facultății de Inginerie în Limbi Străine au participat la Empatehnico, un atelier organizat de Asociația OPEN MINDS, în colaborare cu Asociația Down Plus București, Raiffeisen Bank și IBM România. Scopul evenimentului a fost dezvoltarea unei aplicații pentru tinerii cu sindromul Down, folosind metode de design thinking.

📅 Pe parcursul a patru zile studenții au explorat semnificația unui atelier de design, au discutat deschis despre provocările asociate sindromului Down și au combinat învățarea cu jocuri interactive și prezentări captivante pentru ca în final să realizeze prototipuri inovative care să vină în ajutorul beneficiarilor.

Felicitări echipei câștigătoare: Cdsf/AlacrITy – AiBC! 🎉

✨ Mulțumim colaboratorilor și organizatorilor: Asociatia Down Plus Bucuresti, Raiffeisen Bank, IBM Romania și OPEN MINDS. Fără sprijinul lor, acest eveniment nu ar fi fost posibil.