Invitație la un Workshop a DAAD

Centrul de Informare DAAD din București, împreună cu lectorii DAAD din cadrul Universității din București și Universității Politehnica din București, organizează în vara acestui an un workshop în limba engleză, susținut de un cadru didactic universitar din Germania, cu tema „Research in Germany: Join our guided proposal workshop.

Cine poate participa? Masteranzi sau doctoranzi înmatriculați la o instituție de învățământ superior din România, de la toate disciplinele academice.

Când? în data de 4 iunie 2024, între orele 9:30 și 19:00.

Ce se oferă?

·         Acces gratuit la cursul de orientare pe platforma Moodle;

·         O prezentare cuprinzătoare a spațiului german de cercetare;

·         Consiliere practică privind proiectul de cercetare și accesarea unui grant;

·         Networking;

·         Prânz și cină.

Cum se aplică? Se trimite un e-mail la adresa info@daad.ro, care să conțină următoarele informații:

1.      scurtă descriere a motivației dvs., care să reflecte statutul dvs. academic și tema cercetării. (Puncte obligatorii: numele și prenumele, domeniul de studiu, universitatea, facultatea și anul universitar în care sunteți înscris/ă în prezent, titlul temei de cercetare, problematica de cercetare, obiective clar enunțate).

2.      schiță clară și inteligibilă cu privire la subiectul cercetării dvs. (una sau două pagini).

Termen de aplicare7 Mai 2024

Numărul de participanți este limitat!

Cheltuielile de deplasare și cazare nu vor fi acoperite!

Mai multe detalii despre workshop se găsesc pe pagina noastră www.daad.ro/workshop.