Workshop “Primii pasi reali in realitate virtuala”

Menținând echilibrul între adaptare și tradiție, comunitatea noastră a organizat și în acest an tradiționalul workshop destinat elevilor de liceu.

Evenimentul a fost deschis de domnul prorector Horia Necula și doamna prodecan Maria-Iuliana Dascalu.

După o scurtă prezentare a facultății, elevii au beneficiat de o introducere în conceptele și tehnologiile realității virtuale, prezentată de doamna profesor Iulia Stănică și au avut ocazia să vizualizeze câteva proiecte de realitate virtuală dezvoltate în universitate, precum:

Careprofsys UPB Project – „Smart Career Profiler based on a Semantic Data Fusion Framework”

• AdaptRehabVR – „Adaptive training system based on emerging technologies for medical rehabilitation”

• „VR system for autobiographical memories”

În a doua parte a zilei, activitățile s-au desfășurat simultan în două workshop-uri:

Dezvoltarea unei mini-aplicații VR în Unity3D

• Dezvoltarea unei mini-aplicații AR în Adobe Aero

În paralel, elevii au avut oportunitatea să testeze proiectele de realitate virtuală prezentate în prima parte a zilei.

Mulțumim participanților noștri, studenți la Facultatea de Inginerie în Limbi Străine și elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, Colegiul Național „Școala Centrală”, Colegiul Tehnic de Aeronautică „Henri Coandă”, Colegiul Național „Mihai Eminescu” și Liceul „Aurel Rainu” Fieni.